Stajnia Leonardo
Stajnia rekreacyjno-sportowa, agroturystyka, hipoterapia.
Stajnia „Leonardo” jest firmą rodzinną założoną z pasji i miłości do koni.
Zapraszamy wszystkie dzieci jak i osoby dorosłe na jazdę konną,
na każdym poziomie zaawansowania. Dzieci powyżej 8 lat
zapraszamy na zajęcia w szkółce jeździeckiej, a młodsze dzieci
na oprowadzankę. Naukę jazdy konnej można rozpocząć w każdym wieku.
Oferta
Aktualności
Nasze Konie
Astra
Rasa NN. Koń, który pracował głównie w hipoterapii i rekreacji. Sprawdzająca się w czasie festynów wśród tłumów ludzi i hałasów estradowych głośników. W chwili obecnej Astra jest już na „końskiej emeryturze”, całe dnie spędza na łące skubiąc trawę.
_
Bretania
Rasa Tinker. Klacz pracująca w szkółce oraz w hipoterapii. Idealny koń zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jest bardzo spokojnym i wszechstronnym koniem, pracuje na lonży, na jazach samodzielnych, wyjazdach w teren, chętnie skacze przez przeszkody. Chodzi również w bryczce w pojedynkę i w parze. Bardzo spokojna i opanowana.
Deniro
Kuc sportowy, bardzo lubi skakać. Pracuje na lonży oraz na jazdach samodzielnych, sprawdza się jako kuc na rajdy dla dzieci i dorosłych, nie boi się wody. Dynamiczny, grzeczny
_
San Diego
Rasa haflinger. Wszechstronny kuc chodzi w bryczce, rekreacji, hipoterapii i małym sporcie. Bardzo spokojny i zrównoważony.
_
Hary
Rasa SP. Koń sportowy, profesor, ma za sobą starty na różnych parkurach do klasy N włącznie. Bezpieczny do nauki skoków oraz wprowadzenia młodego jeźdźca w atmosferę zawodów. Pomaga w pokonywaniu przeszkód, nie wyłamuje i nie zatrzymuje się przed przeszkodami. Koń bardzo spokojny, przyjazny, bezproblemowy o zrównoważonym charakterze.
Kalineczka
Idealny kuc sportowy do wprowadzenia dzieci w atmosferę zawodów. Grzeczna i spokojna na jazdach, opanowana w terenie. Posiada równy rytmiczny ruch pozwalający dzieciom pracować nad poprawnym dosiadem.
_
Lena
Rasa SP., koń pracujący w szkółce, bardzo spokojna i przyjazna o pięknym, płynnym ruchu i stylu skoku. Idealny koń do wyjazdów w teren, ponieważ jest bardzo zrównoważona i niczego się nie boi.
_
Lokata F
Klacz SP naszej hodowli, córka Leny. Młoda przyszłościowa klacz do sportu, posiada predyspozycje do dużych konkursów w ujeżdżeniu i skokach. Nauczona źrebięcego ABC, bezproblemowo obsługiwana również przez dzieci, przyuczona do pracy na lonży.
_
Parys
Nasz najmniejszy kuc, idealny na oprowadzanki dla dzieci, lonże oraz pierwsze jazdy samodzielne, uwielbia skakać. Jest spokojny i ciekawski.
Prima Balerina
Rasa małopolska. Klacz pracująca w szkółce, bardzo spokojna i przyjazna o pięknym ruchu i stylu skoku. Rozpoczyna swoja karierę jako koń sportowy.
Galeria
Dominik
Regulamin
1. Nie wolno biegać, krzyczeć przy koniach oraz robić gwałtownych ruchów płosząc konie . Przebywając na koniach należy pamiętać, że koń jest zwierzęciem płochliwym, oraz do końca nieprzewidywalnym.
2. Bez zezwolenia instruktora i osób do tego wyznaczonych nie wolno zbliżać się do koni, wchodzić na ujeżdżalnię, pastwiska i na wybiegi dla koni.
3. Zabrania się karmienia koni bez zgody instruktora oraz osób do tego wyznaczonych.
4. Samowolne wyprowadzanie koni ze stajni w jakimkolwiek celu jest wzbronione.
5. Przebywając na terenie stajni „Leonardo” i w czasie jazd należy przestrzegać poleceń instruktora i osób do tego wyznaczonych.
6. Podczas wszystkich jazd należy stosować się do poleceń instruktora.
7. Instruktor ocenia umiejętności jeździeckie jeźdźca i na tej podstawie dobiera dla niego odpowiedniego konia oraz podejmuje decyzję odnośnie rodzaju jazdy (lonża, jazda samodzielna na padoku, wyjazd w teren).
8. Każdy uczestnik podczas zajęć powinien nosić w czasie jazdy strój zgodny z wymogami bezpieczeństwa: toczek lub kask chroniący głowę, buty na niezbyt grubej gładkiej podeszwie, spodnie chroniące nogi przed otarciami. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia toczka. Bez tych akcesoriów nie wolno wsiadać na konia.
9. W zajęciach mogą uczestniczyć dorośli, dzieci i młodzież, pod warunkiem, że nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania jazdy konnej.
10. Od osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodziców na uczestnictwo w zajęciach z jazdy konnej oraz oświadczenie, że nie ma przeciwwskazań do uprawiania rekreacyjnej jazdy konnej. Uczestnicy biorący udział w zajęciach sportowych (np. skoki przez przeszkody) zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania jazdy sportowej.
11. Osoby towarzyszące mogą oglądać jazdę za ogrodzeniem , zachowując się spokojnie, aby nie straszyć koni i nie stwarzać zagrożenia dla jeźdźców. Bez zezwolenia instruktora nie wolno wchodzić na ujeżdżalnię.
12. Jazdy konne odbywają się na ujeżdżalni i w terenie. Zajęcia nie odbywają się w nieodpowiednich warunkach pogodowych. Jazdy odbywają się we wszystkie dni tygodnia.
13. Osoby umówione na jazdy samodzielne i wyjazdy w teren powinny stawić się w stajni 30 min przed wyznaczoną godziną jazdy w celu przygotowania konia do jazdy.
14. Wszelkie akcesoria do pielęgnacji koni należy odłożyć na swoje miejsce po wykonanych zabiegach pielęgnacyjnych.
15. Po skończonej jeździe, jeżeli jest to ostatnia jazda należy rozsiodłać konia, umyć wędzidło a sprzęt odłożyć w wyznaczone miejsce.
16. Zabrania się jazdy konnej w stanie nietrzeźwym.
17. Odpłatność za jazdę naliczana jest z góry.
18. Punktualność jest warunkiem przystąpienia do zajęć.
19. Czas jazdy naliczany jest od zaplanowanej godziny jazdy, jeżeli jeździec się spóźni, jeździ określoną liczbę minut do końca zaplanowanej jazdy.
20. Za każde nieposłuszeństwo względem instruktora, instruktor ma prawo kazać zsiąść z konia. Jeździec uiszcza opłatę za całość zaplanowanej jazdy niezależnie od tego ile czasu siedział na koniu.
21. Na terenie stajni obowiązuje zakaz palenia i spożywania alkoholu (oraz innych środków odurzających) w pomieszczeniach stajennych i w bezpośrednim kontakcie z końmi. Nie wolno jeździć konno pod wpływem alkoholu.
22. Należy przestrzegać porządku i czystości.
23. Należy sprzątać po sobie i po koniu.
24. Bezwzględnie należy dopilnować zamykania boksów po wyjściu od koni.
25. Psy przebywające gościnnie mogą przebywać na terenie stajni na wyłączna odpowiedzialność ich właścicieli. Właściciele psów zobowiązani są do trzymania psów na smyczy i sprzątania ich odchodów.
26. Skargi proszę zgłaszać instruktorowi lub właścicielowi.
27. Każda osoba umawiająca się na jazdę oświadcza, że zapoznała się z regulaminem Stajni Leonardo i w pełni go respektuje.
- Nie podchodzić do konia od tyłu bez uprzedniego zwrócenia na siebie jego uwagi.
- Prowadząc konia, należy iść po jego lewej stronie, trzymając przy pysku wodze, uwiąz lub lonże. Końcówkę wodzy należy zawsze trzymać w ręku, żeby nie dotykała ziemi!
- Dosiadać konia i zsiadać w sposób polecany przez instruktora.
- Przed wsiadaniem na konia należy sprawdzić popręg.
- Siedząc na koniu, nie wypuszczać z rąk wodzy, dosiad musi być zawsze mocny i prawidłowy.
- Podczas jazdy w terenie nie wolno wyprzedzać instruktora.
- Nigdy nie zostawiaj osiodłanego konia w boksie bez opieki. Jeśli musisz odejść, poproś kogoś, by miał go na oku. Nie przywiązywać konia za wodze! Jeżeli osiodłany i okiełznany koń musi zostać przywiązany, należy to zrobić nakładając mu na szyję kantar i dopiero za kantar przywiązać uwiązem do belki przeznaczonej do tego celu.
- Przy wyprowadzaniu (i wprowadzaniu) konia z boksu strzemiona muszą być podciągnięte! Drzwi muszą być otwarte na całą szerokość! Konia prowadzić należy na wprost, a następnie delikatnie skręcić w odpowiednim kierunku (trzeba uważać, aby koń się nie zaczepił siodłem o nic, gdyż może to spowodować jego spłoszenie)
- Nie pozwolić koniowi opuszczać głowy do ziemi, gdy popręg jest podpięty jak do jazdy.
- Zachować szczególną ostrożność podczas zbliżania się do konia w niecodziennym stroju, podczas karmienia, przy obsłudze klaczy źrebnej i ze źrebięciem.
- Długie włosy ze względów bezpieczeństwa powinny być do jazdy związane lub zaplecione, ewentualnie ukryte pod kaskiem (toczkiem). Nie należy jeździć w biżuterii, szczególnie z pierścionkami na palcach!
- Należy zachować odległość pomiędzy końmi w zastępie co najmniej taką, aby jeździec patrzący pomiędzy uszy konia, widział kopyta konia poprzedzającego,
- Pierwszeństwo na ścianie mają osoby poruszające się wyższym chodem,
- Przy jeździe swobodnej pierwszeństwo ma zastęp przed jeźdźcami indywidualnymi,
- Wymijanie na ujeżdżalni odbywa się zawsze po lewej ręce (ruch prawostronny),
- Pierwszeństwo mają jeźdźcy poruszający się na wprost przed jeźdźcami jadącymi po łukach (wężyk, serpentyna, koło).
- Odległości pomiędzy końmi są bardzo ważne i gwarantują bezpieczeństwo jeźdźca!
- Podczas jazdy należy zwracać uwagę na innych uczestników ruchu, szczególnie osoby mniej zaawansowane, aby nie doszło do wypadku. Trzeba również reagować na zachowanie swojego konia (np. położenie uszu płasko wzdłuż potylicy, agresywne zachowanie w stosunku do innego konia, może ostrzegać o gotowości do ataku).
- Należy zgłaszać niezrozumienie polecenia, czy z jakiś powodów niemożność jego wykonania.
- Nie wolno rozmawiać na jeździe. Przeszkadza to innym uczestnikom zajęć, instruktorowi oraz rozprasza konie.
- Należy chwalić konia (głosem, poklepaniem w szyję) za dobrze wykonywane polecenia. Brak nagrody jest karą dla konia!
- Po zejściu z konia należy podciągnąć strzemiona i poluźnić popręg, a następnie kolejno opuścić ujeżdżalnię. Jeżeli zsiadanie odbywa się przed stajnią, konie należy ustawić w odległościach oraz tak, aby uniemożliwić im skubanie trawy.
Kontakt
Adres:
Dargikowo 28, 78-200 Białogard
Telefony kontaktowe:
Instruktor: Monika Kurtys 513-486-560
Właściciel: Sebastian Francuzik 696-005-774
Agnieszka Francuzik 600-994-286
E-mail: stajnialeonardo@wp.pl